Montana State Junior Olympics

June 13 1998

Bantam Girls

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Sperry DesRosier

East Glacier, MT

15.25

2

Paige Radermacher

Billings, MT

15.75

3

Carli Starkel

Ronan, MT

19.03

4

Tiffany Paull

Helena, MT

21.69

 

100 M HURDLES

 

 

 

200 M DASH

 

 

1

Sperry DesRosier

East Glacier, MT

32.75

2

Paige Radermacher

Billings, MT

34.15

 

400 M DASH

 

 

1

Shannon Ross

Kalispell, MT

1:20.09

2

Breana Brendsel

Bigfork, MT

1:27.13

3

Carli Starkel

Ronan, MT

1:48.00

 

800 M RUN

 

 

1

Shannon Ross

Kalispell, MT

2:57.72

 

1500 M RUN

 

 

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Breana Brendsel

Bigfork, MT

5.99

 

LONG JUMP

 

 

1

Breana Brendsel

Bigfork, MT

3.29

2

Paige Radermacher

Billings, MT

3.24

3

Sperry DesRosier

East Glacier, MT

3.06

4

Shannon Ross

Kalispell, MT

3.06

5

Carli Starkel

Ronan, MT

2.13

6

Tiffany Paull

Helena, MT

2.05

 

HIGH JUMP

 

 

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

TRIATHLON

 

 





Midget Girls

 

80 M HURDLES

City

Time/Dist

1

Lindsay Bras

Hot Springs, MT

16.19

2

Koren Bras

Lonepine, MT

16.34

3

Alexx Leeper

Drummond, MT

16.85

4

Justine Butts

Bigfork, MT

18.47

 

100 M DASH

 

 

1

Brittany Brendsel

Bigfork, MT

13.79

2

Koren Bras

Lonepine, MT

14.15

3

Lindsay Bras

Hot Springs, MT

14.87

4

Caambrie Starkel

Ronan, MT

16.41

 

200 M DASH

 

 

1

Koren Bras

Lonepine, MT

30.63

2

Brittany Brendsel

Bigfork, MT

30.64

 

400 M DASH

 

 

1

Caambrie Starkel

Ronan, MT

1:24.75

 

800 M RUN

 

 

1

Alexx Leeper

Drummond, MT

2:53.13

2

Tamatha Abell

Bonner, MT

2:54.66

3

Paula Trembath

Bigfork, MT

3:16.56

 

1500 M RUN

 

 

1

Tamatha Abell

Bonner, MT

5:50.12

2

Alexx Leeper

Drummond, MT

6:07.22

3

Caambrie Starkel

Ronan, MT

7:02.50

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

 

DISCUS

 

 

 

LONG JUMP

 

 

1

Brittany Brendsel

Bigfork, MT

3.46

2

Lindsay Bras

Hot Springs, MT

3.38

3

Justine Butts

Bigfork, MT

3.04

4

Paula Trembath

Bigfork, MT

2.62

5

Katrina Moher

Helena, MT

2.41

 

HIGH JUMP

 

 

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

PENTATHLON

 

 

1

Shelby Schmidt

Turah, MT

1322





Youth Girls

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Bryn Flager

Polson, MT

13.34

2

Meagan Bennett

Pablo, MT

13.41

3

Jeni Ramondelli

Troy, MT

13.43

4

Laura Holst

Bigfork, MT

13.59

5

Kristine Witt

Butte, MT

13.61

6

Carly Carter

Billings, MT

13.78

7

Tanna Roadhouse

Billings, MT

14.03

8

Janet Hiniker

Florence, MT

14.10

9

Hilly McGahan

Arlee, MT

14.37

10

Erin Shull

Kalispell, MT

14.41

11

Lindsey Koppen

Seeley Lake, MT

15.06

 

100 M HURDLES

 

 

1

Maggie Nakasone

Superior, MT

17.69

2

Laura Holst

Bigfork, MT

18.15

3

Sheena Sand

Libby, MT

18.53

4

Laura Trembath

Bigfork, MT

20.87

 

200 M DASH

 

 

1

Meagan Bennett

Pablo, MT

27.90

2

Bryn Flager

Polson, MT

28.28

3

Kristine Witt

Butte, MT

28.53

4

Jeni Ramondelli

Troy, MT

28.62

5

Carly Carter

Billings, MT

28.72

6

Maggie Nakasone

Superior, MT

28.81

7

Amie Wiener

Florence, MT

28.94

8

Erin Shull

Kalispell, MT

30.30

9

Janet Hiniker

Florence, MT

31.06

10

Tonna Roadhouse

,

31.16

11

Lindsey Koppen

Seeley Lake, MT

32.03

12

Mary Moon

Plains, MT

32.09

13

Chelsea Brist

Kalispell, MT

38.40

 

200 M HURDLES

 

 

1

Maggie Nakasone

Superior, MT

32.09

2

Jeni Ramondelli

Troy, MT

32.44

 

400 M DASH

 

 

1

Amie Wiener

Florence, MT

1:07.87

2

Amber Davies

Butte, MT

1:14.15

3

Mary Moon

Plains, MT

1:18.56

 

800 M RUN

 

 

1

Amber Davies

Butte, MT

3:06.56

2

Laura Trembath

Bigfork, MT

3:20.81

 

1500 M RUN

 

 

1

Crissy Edwards

Florence, MT

5.59.9

2

Chelsea Brist

Kalispell, MT

6:13.93

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Jessica Green

Plains, MT

10.31

2

Sandy Page

Hot Springs, MT

8.95

3

Tracey Hensen

Garrison, MT

8.69

4

Tiffany Quale

Plains, MT

7.58

5

Alissa Lewis

Darby, MT

7.31

 

DISCUS

 

 

1

Hannah Warfield

Whitehall, MT

26.92

2

MacKenzie Barger

Arlee, MT

24.51

3

Sandy Page

Hot Springs, MT

24.38

4

Tiffany Quale

Plains, MT

22.70

5

Jessica Green

Plains, MT

21.81

6

Alissa Lewis

Darby, MT

20.80

7

Tracey Hensen

Garrison, MT

19.12

8

Jo Taylor

Bigfork, MT

15.95

9

Laura Trembath

Bigfork, MT

14.78

 

JAVELIN

 

 

1

Sandy Page

Hot Springs, MT

28.21

2

Hannah Warfield

Whitehall, MT

25.52

3

Jessica Greenen

Plains, MT

21.99

 

LONG JUMP

 

 

1

Laura Holst

Bigfork, MT

4.27

2

Sheena Sand

Libby, MT

3.89

3

Tanna Roadhouse

Billings, MT

3.75

4

Amber Davies

Butte, MT

3.61

5

Hannah Warfield

Whitehall, MT

3.61

6

Hilly McGahan

Arlee, MT

3.59

7

Kristine Witt

Butte, MT

3.51

8

Laura Trembath

Bigfork, MT

3.49

9

Janet Hiniker

Florence, MT

3.47

10

Lindsey Koppen

Seeley Lake, MT

3.22

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Sheena Sand

Libby, MT

8.68

2

Hilly McGahan

Arlee, MT

8.38

3

Hannah Warfield

Whitehall, MT

8.33

4

Sandy Page

Hot Springs, MT

8.20

5

Janet Hiniker

Florence, MT

7.84

6

Cassie Dehne

Alberton, MT

7.61

 

HIGH JUMP

 

 

1

Sheena Sand

Libby, MT

1.42

2

Cassie Dehne

Alberton, MT

1.42

3

Kristine Witt

Butte, MT

1.37

4

Carly Carter

Billings, MT

1.37

5

Crissy Edwards

Florence, MT

1.32

 

POLE VAULT

 

 

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

PHANTOMS

Plains, MT

59.53

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

PENTATHLON

 

 

1

Sheena Sand

Libby, MT

1848

2

April Lucier

Superior, MT

1647





Intermediate Girls

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Easton Branam

Bigfork, MT

13.50

 

100 M HURDLES

 

 

1

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

16.85

2

Easton Branam

Bigfork, MT

17.00

3

Mandy Mallery

Plains, MT

17.65

4

Brownie Knight

Plains, MT

19.25

 

200 M DASH

 

 

1

Easton Branam

Big Fork, MT

27.90

2

Mandy Mallery

Plains, MT

28.84

3

Kristin Gaare

Great Falls, MT

29.26

 

400 M DASH

 

 

1

Easton Branam

Bigfork, MT

65.60

2

Kristin Gaare

Great Falls, MT

67.75

 

400 M HURDLES

 

 

1

Kari Ann Eliason

Butte, MT

1:14.16

2

Mandy Mallery

,

1:18.43

 

800 M RUN

 

 

1

Melissa Horn

Superior, MT

2:41.57

 

1500 M RUN

 

 

1

Melissa Horn

Superior, MT

5:25.53

2

Sarah Butts

Bigfork, MT

6:47.44

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Hannah Swedberg

Plains, MT

8.86

 

DISCUS

 

 

1

Hannah Swedberg

Plains, MT

28.37

2

Sharon Lieske

Plains, MT

26.06

 

JAVELIN

 

 

1

Sharon Lieske

Plains, MT

25.42

 

LONG JUMP

 

 

1

Romy McGahan

Arlee, MT

4.26

2

Kari Ann Eliason

Butte, MT

4.19

3

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

3.89

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Kari Ann Eliason

Big Fork, MT

9.67

2

Romy McGahan

Arlee, MT

9.60

3

Brownie Knight

Plains, MT

8.25

 

HIGH JUMP

 

 

1

Kristin Gaare

Great Falls, MT

1.42

2

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

1.32

 

POLE VAULT

 

 

1

Julie Penner

Helena, MT

3.35

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

PHANTOMS

Plains, MT

59.53

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

HEPTATHLON

 

 

1

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

1945





Young Women

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Julie Penner

Helena, MT

12.88

2

Easton Branam

Bigfork, MT

13.50

 

100 M HURDLES

 

 

 

200 M DASH

 

 

1

Julie Penner

Helena, MT

27.31

 

400 M DASH

 

 

 

400 M HURDLES

 

 

 

800 M RUN

 

 

1

Kelly Duntz

Seeley Lake, MT

2:52.31

2

Anna Sokhneva

Bigfork, MT

2:59.91

 

1500 M RUN

 

 

1

Erin Butts

Bigfork, MT

5:26.78

2

Kelly Duntz

Seeley Lake, MT

5:44.00

3

Anna Sokhneva

Bigfork, MT

5:56.50

 

3000 M RUN

 

 

1

Erin Butts

Bigfork, MT

12:04.82

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

 

DISCUS

 

 

 

JAVELIN

 

 

 

LONG JUMP

 

 

 

TRIPLE JUMP

 

 

 

HIGH JUMP

 

 

 

POLE VAULT

 

 

1

Jessica Petersen

Alberton, MT

2.81

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

HEPTATHLON

 

 

1

Rebecca Kyle

Seeley Lake, MT

2294