USATF Region XI Junior Olympics

June 21 1997

Bantam Girls

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Amber Riccon

Casper, WY

16.34

2

Laura Feasline

Bozeman, MT

17.56

3

Anna Day

Boise, ID

17.70

 

200 M DASH

 

 

1

Amber Riccon

Casper, WY

34.12

2

Anna Day

Boise, ID

37.11

 

400 M DASH

 

 

1

Shannon Ross

Kalispell, MT

1:21.20

2

Anna Day

Boise, ID

1:24.48

 

800 M RUN

 

 

1

Shannon Ross

Kalispell, MT

3:10.83

2

Melissa French

Paradise, MT

3:44.13

 

1500 M RUN

 

 

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Laura Feasline

Bozeman, MT

5.23

2

Melissa French

Paradise, MT

4.04

 

LONG JUMP

 

 

1

Amber Riccon

Casper, WY

3.25

2

Shannon Ross

Kalispell, MT

2.74

3

Laura Feasline

Bozeman, MT

2.61

4

Misti Battaiola

Whitehall, MT

2.55

 

HIGH JUMP

 

 

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

TRIATHLON

 

 





Midget Girls

 

 

80 M HURDLES

City

Time/Dist

1

Ashley French

Paradise, MT

17.56

2

Lindsay Bras

Hot Springs, MT

18.18

3

Alexx Dawn Leeper

Drummond, MT

18.30

 

100 M DASH

 

 

1

Mindi Helmandollar

Sandy, UT

15.19

2

Annalise Field

Grand View, ID

15.29

3

Darcie Ruth

Wise River, MT

15.57

4

Alexx Dawn Leeper

Drummond, MT

16.60

 

200 M DASH

 

 

1

Mindi Helmandollar

Boise, ID

31.31

2

Adrea Thomas

Oreana, ID

31.33

3

Molly Day

Boise, ID

31.40

4

Annalise Field

Grand View, ID

31.51

5

Melanie McKay

Darby, MT

31.60

 

400 M DASH

 

 

1

Molly Day

Boise, ID

1:12.06

2

Ashley French

Paradise, MT

1:17.75

 

800 M RUN

 

 

1

Molly Day

Boise, ID

2:57.82

 

1500 M RUN

 

 

1

Ashley French

Paradise, MT

6:16.0

 

3000 M RUN

 

 

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Liz Farrier

Plains, MT

6.92

 

DISCUS

 

 

 

LONG JUMP

 

 

1

Adrea Thomas

Oreana, ID

3.77

2

Darcie Ruth

Wise River, MT

3.77

3

Melanie McKay

Darby, MT

3.76

4

Annalise Field

Grand View, ID

2.57

 

HIGH JUMP

 

 

1

Mindi Helmandollar

Sandy, UT

1.32

2

Darcie Ruth

Wise River, MT

1.26

3

Adrea Thomas

Oreana, ID

1.16

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

PENTATHLON

 

 





Youth Girls

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Jena Davis

Idaho Falls, ID

13.60

2

Moira McKelvey

Helena, MT

14.35

3

Gaylen Roberson

Kuna, ID

14.38

4

Jeni Ramondelli

Troy, MT

14.60

5

Kristin Gaare

Great Falls, MT

15.10

6

Erin Bigelow

Boise, ID

15.22

7

Michelle Wiggins

Homedale, ID

15.44

8

Brenda Duer

Meridian, ID

15.54

 

100 M HURDLES

 

 

1

Moira McKelvey

Helena, MT

18.13

2

Gaylen Roberson

Kuna, ID

18.60

3

Mandy Mallery

Plains, MT

19.26

4

Brenda Duer

Meridian, ID

20.14

5

Sara Logan

Plains, MT

20.23

 

200 M DASH

 

 

1

Jena Davis

Idaho Falls, ID

27.63

2

Lacy Lisac

Butte, MT

28.58

3

Jeni Ramondelli

Troy, MT

29.59

4

Emily McKay

Darby, MT

29.72

5

Gaylen Roberson

Kuna, ID

29.91

6

Kristin Gaare

Great Falls, MT

30.58

7

Lea Feasline

Bozeman, MT

31.56

8

Michelle Wiggins

Homedale, ID

31.83

 

200 M HURDLES

 

 

1

Moira McKelvey

Helena, MT

32.10

2

Jeni Ramondelli

Troy, MT

32.94

 

400 M DASH

 

 

1

Jena Davis

Idaho Falls, ID

1:04.48

2

Lacy Lisac

Butte, MT

1:06.04

3

Kristin Gaare

Great Falls, MT

1:09.40

4

Lea Feasline

Bozeman, MT

1:10.52

5

Melissa Horn

Superior, MT

1:12.10

 

800 M RUN

 

 

1

Melissa Horn

Superior, MT

2:41.10

 

1500 M RUN

 

 

1

Heidi Lane

Great Falls, MT

5:28.1

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Erica Lewis

Stevensville, MT

9.68

2

Trena Sundet

Darby, MT

9.43

 

DISCUS

 

 

1

Trena Sundet

Darby, MT

27.28

2

Erica Lewis

Stevensville, MT

24.64

 

JAVELIN

 

 

1

Erica Lewis

Stevensville, MT

24.25

 

LONG JUMP

 

 

1

Jena Davis

Idaho Falls, ID

4.53

2

Emily McKay

Darby, MT

4.17

3

Lacy Lisac

Butte, MT

4.15

4

Sara Logan

Plains, MT

4.02

5

Cassie Egbert

Helena, MT

3.97

6

Brenda Duer

Meridian, ID

3.93

7

Darci Battaiola

Whitehall, MT

3.41

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Kassy French

Paradise, MT

8.17

2

Tana Bras

Hot Springs, MT

7.90

 

HIGH JUMP

 

 

1

Cassie Egbert

Helena, MT

1.32

2

Kassy French

Paradise, MT

1.32

 

POLE VAULT

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

PENTATHLON

 

 





Intermediate Girls

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Emily Alspaugh

Arlee, MT

13.56

2

Kelsey Dalton

Helena, MT

13.63

3

Julie Penner

Helena, MT

14.03

4

Katie Elliott

Custer, MT

14.28

 

100 M HURDLES

 

 

1

Jessica Zatica

 

16.20

2

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

17.84

3

Katie Elliott

Custer, MT

18.65

 

200 M DASH

 

 

1

Kelsey Dalton

Helena, MT

29.12

2

Danielle Hutton

Billings, MT

35.87

 

400 M DASH

 

 

1

Jessica Austin

Superior, MT

1:03.58

 

400 M HURDLES

 

 

 

800 M RUN

 

 

 

1500 M RUN

 

 

1

Jessica Austin

Superior, MT

5:10.92

2

Heidi Owens

Seeley Lake, MT

6:27.12

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Lauren Bronson

Boise, ID

10.43

2

Nellie Hermanson

Billings, MT

7.45

 

DISCUS

 

 

1

Lauren Bronson

Boise, ID

29.13

2

Nellie Hermanson

Billings, MT

23.00

 

JAVELIN

 

 

1

Katie Connors

Helena, MT

30.50

2

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

27.23

 

LONG JUMP

 

 

1

Jessica Zatica

Homedale, ID

5.06

2

Kelsey Dalton

Helena, MT

4.71

3

Katie Elliott

Custer, MT

3.66

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Jessica Austin

Superior, MT

9.64

 

HIGH JUMP

 

 

1

Jessica Zatica

Homedale, ID

1.57

2

Jessica Austin

Superior, MT

1.57

3

Deborah Cahoon

Seeley Lake, MT

1.37

 

POLE VAULT

 

 

1

Julie Penner

Helena, MT

2.60

2

Jamie Prouty

Boise, ID

2.60

3

Heidi Owens

Seeley Lake, MT

2.13

4

Alina Lunsford

Midvale, ID

1.87

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

WESTERN MONTANA T C

Seeley Lake, MT

DQ

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 





Young Womens

 

 

100 M HURDLES

City

Time/Dist

1

Enioma Haynes

Cheyenne, WY

15.53

2

Amber Tyler

 

18.47

 

400 M DASH

 

 

1

Latricia Tiensvold

Arlee, MT

1:04.81

 

400 M HURDLES

 

 

1

Enioma Haynes

Cheyenne, WY

1:06.67

 

800 M RUN

 

 

1

Latricia Tiensvold

Arlee, MT

3:04.58

 

1500 M RUN

 

 

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Rose Warnick

Leiter, WY

10.72

2

Tara Kolski

Darby, MT

10.52

 

DISCUS

 

 

1

Tara Kolski

Darby, MT

33.81

2

Rose Warnick

Leiter, WY

31.80

 

JAVELIN

 

 

1

Tara Kolski

Darby, MT

17.75

 

LONG JUMP

 

 

1

Shannon Overly

Wilson, WY

5.18

2

Latricia Tiensvold

Arlee, MT

4.26

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Shannon Overly

Wilson, WY

11.12

2

Melanie Kreizenbeck

Meridian, ID

10.59

 

HIGH JUMP

 

 

 

POLE VAULT

 

 

1

Sadie Sweet

Boise, ID

2.90

2

Melanie Kreizenbeck

Meridian, ID

2.75

3

Margaret Haines

Boise, ID

2.60

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY