Montana State Junior Olympics

June 13 1998

Bantam Boys

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Corey Peterson

Helena, MT

14.65

2

Justin Maes

Helena, MT

15.93

3

Jordan Koppen

Seeley Lake, MT

15.97

4

Scott Wilkerson

Superior, MT

16.15

5

Robert Maher

Helena, MT

16.30

6

Ry Paull

Helena, MT

16.96

7

Tyler Butts

Bigfork, MT

17.22

 

200 M DASH

 

 

1

Corey Peterson

Helena, MT

30.81

2

Jordan Koppen

Seeley Lake, MT

35.62

3

Justin Maes

Helena, MT

35.95

4

Ry Paull

Helena, MT

36.34

 

400 M DASH

 

 

1

Scott Wilkerson

Superior, MT

1:34.38

 

800 M RUN

 

 

1

John Butts

Bigfork, MT

3:13.03

2

Brent Skelton

Bozeman, MT

3:39.12

 

1500 M RUN

 

 

1

Tyler Butts

Bigfork, MT

6:58.25

2

Brent Skelton

Bozeman, MT

7:11.66

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

 

LONG JUMP

 

 

1

Corey Peterson

Helena, MT

3.99

2

Jordan Koppen

Seeley Lake, MT

2.97

3

Tyler Butts

Bigfork, MT

2.91

4

Robert Maher

Helena, MT

2.90

5

Ry Paull

Helena, MT

2.83

6

John Butts

Bigfork, MT

2.73

7

Dylan DesRosier

East Glacier, MT

2.52

 

HIGH JUMP

 

 

1

Scott Wilkerson

Superior, MT

.93

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

HELENA VAULT & TRACK

Helena, MT

1:07.10

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

TRIATHLON

 

 

1

Tyson Lucier

Superior, MT

256

 


Midget Boys

 

80 M HURDLES

City

Time/Dist

 

100 M DASH

 

 

1

Landon Neubauer

Deer Lodge, MT

14.50

2

Jeff Maes

Helena, MT

14.62

3

Taylor Hensen

Garrison, MT

14.69

4

Todd Bean

Pablo, MT

15.47

5

Todd Schetzsle

Deer Lodge, MT

15.59

 

200 M DASH

 

 

1

Ross Loeffler

Bigfork, MT

27.78

2

Jeff Maes

Helena, MT

31.06

3

Taylor Hensen

Garison, MT

31.10

4

Kyle Sprauer

Philipsburg, MT

31.78

5

Landon Neubauer

Deer Lodge, MT

32.99

6

Todd Bean

Pablo, MT

34.31

 

400 M DASH

 

 

1

Ross Loeffler

Bigfork, MT

1:09.00

2

Ryan Ross

Kalispell, MT

1:14.41

3

Todd Bean

Pablo, MT

1:20.19

4

Brett Graybeal

Hall, MT

1:20.72

5

Danny Oberweiser

Deer Lodge, MT

1:25.57

 

800 M RUN

 

 

1

Jesse Christian

Deer Lodge, MT

R 46R

2

Ryan Ross

Kalispell, MT

R 82R

 

1500 M RUN

 

 

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

 

DISCUS

 

 

1

Rochi Estes

Philipsburg, MT

16.00

 

LONG JUMP

 

 

1

Carl Graham

Philipsburg, MT

3.79

2

Kyle Sprauer

Philipsburg, MT

3.54

3

Brett Graybeal

Hall, MT

3.28

 

HIGH JUMP

 

 

1

Ross Loeffler

Bigfork, MT

1.32

2

Danny Oberweiser

Deer Lodge, MT

1.32

3

Todd Schetzsle

Deer Lodge, MT

1.19

4

Rochi Estes

Philipsburg, MT

1.14

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

DEER LODGE

Deer Lodge, MT

1:03.97

2

MONTANA TRACK CLUB

Philipsburg, MT

1:04.53

 

4 X 400 M RELAY

 

 

1

MONTANA TRACK CLUB

Philipsburg, MT

5:32.34

 

PENTATHLON

 

 

1

Brett Graybeal

Hall, MT

1201





Youth Boys

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Kristopher Guymon

Missoula, MT

13.31

2

Tyler Andersen

Deer Lodge, MT

14.69

3

Jesse Christian

Deer Lodge, MT

15.03

 

100 M HURDLES

 

 

1

Boon Mee Moua

Missoula, MT

17.97

2

Russel Aldrich

Kalispell, MT

19.50

3

Tyler Graybeal

Hall, MT

19.57

4

Nick McCarvel

Helena, MT

19.70

 

200 M DASH

 

 

1

Jeff Schultz

Superior, MT

28.07

2

Tyler Andersen

Deer Lodge, MT

32.44

 

200 M HURDLES

 

 

1

Paige Carney

Arlee, MT

33.06

2

Tyler Graybeal

Hall, MT

34.82

3

Nick McCarvel

Helena, MT

36.04

 

400 M DASH

 

 

1

Jeff Schultz

Superior, MT

1:02.97

2

Tyler Cross

Missoula, MT

1:04.12

3

Tyler Anderson

Deer Lodge, MT

1:15.83

4

Nick McCarvel

Helena, MT

1:17.56

 

800 M RUN

 

 

1

Bridger Lord

Missoula, MT

2:22.16

2

Chris Lenardson

Billings, MT

2:26.13

3

John Balkenbush

Bigfork, MT

2:53.94

4

Jesse Christian

Deer Lodge, MT

2:54.66

 

1500 M RUN

 

 

1

Stephen Flink

Missoula, MT

5.15.0

2

John Balkenbush

Bigfork, MT

5:48.57

 

3000 M RUN

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Andrew Leichtnam

Hot Springs, MT

12.83

2

Zachary Rupe

Kalispell, MT

11.43

3

Jacques Boiteau

Bigfork, MT

7.21

 

DISCUS

 

 

1

Andrew Leichtnam

Hot Springs, MT

38.17

2

Zachary Rupe

Kalispell, MT

30.37

3

Paige Carney

Arlee, MT

22.96

4

Russel Aldrich

Kalispell, MT

22.78

5

Marc Mahoney

Deerlodge, MT

17.93

6

Jacques Boiteau

Bigfork, MT

15.26

 

JAVELIN

 

 

1

Abe Madinger

Seeley Lake, MT

31.39

2

Paige Carney

Arlee, MT

26.64

 

LONG JUMP

 

 

1

Kristopher Guymon

Missoula, MT

4.43

2

Abe Madinger

Seeley Lake, MT

4.30

3

Tyler Cross

Missoula, MT

4.18

4

Boon Mee Moua

Missoula, MT

3.99

5

Stephen Flink

Missoula, MT

3.95

6

John Balkenbush

Bigfork, MT

3.53

7

Joshua Watling

Florence, MT

3.52

8

Jesse Christian

Bigfork, MT

3.12

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Abe Madinger

Seeley Lake, MT

9.01

2

Tyler Graybeal

Hall, MT

8.58

3

Joshua Watling

Florence, MT

8.45

4

Nick McCarvel

Helena, MT

8.25

 

HIGH JUMP

 

 

1

Abe Madinger

Seeley Lake, MT

1.49

2

Chris Lenardson

Billings, MT

1.37

3

Tyler Graybeal

Hall, MT

1.37

4

Russel Aldrich

Kalispell, MT

1.26

5

John Balkenbush

Bigfork, MT

1.21

 

POLE VAULT

 

 

1

Paige Carney

Arlee, MT

1.37

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

MONTANA TRACK CLUB

Missoula, MT

55.69

 

4 X 400 M RELAY

 

 

1

MONTANA TRACK CLUB

Missoula, MT

4:43.25

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

PENTATHLON

 

 

1

Jeff Schultz

Superior, MT

2021

2

Abe Madinger

Seeley Lake, MT

1978

3

Tyler Graybeal

Hall, MT

1410





Intermediate Boys

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Noah Madinger

Seeley Lake, MT

11.97

2

Monty Harris

Ronan, MT

12.22

3

Jesse Ehli

Hamilton, MT

12.53

 

110 M HURDLES

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

16.00

 

200 M DASH

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

23.78

2

Monty Harris

Ronan, MT

24.53

3

Noah Madinger

Seeley Lake, MT

24.94

4

Jesse Ehli

Hamilton, MT

25.69

5

John Blanche

Deer Lodge, MT

31.59

 

400 M DASH

 

 

 

400 M HURDLES

 

 

1

Swift Moon

Plains, MT

1:05.53

 

800 M RUN

 

 

1

David Vidal

Kalispell, MT

2:08.75

2

John Errett

Hamilton, MT

2:09.59

 

1500 M RUN

 

 

1

David Vidal

Kalispell, MT

4:26.66

2

Kurt Michels

Kalispell, MT

4:46.54

3

Joe Fisher

Browning, MT

4:52.00

 

3000 M RUN

 

 

1

David Vidal

Kalispell, MT

9:43.72

2

Kurt Michels

Kalispell, MT

10:32.62

3

Joe Fisher

Browning, MT

18:26.63

 

STEEPLECHASE

 

 

1

Kurt Michels

Kalispell, MT

7:52.01

2

John Errett

Hamilton, MT

7:40.41

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Ryan Bumke

Arlee, MT

11.51

2

Michael Estes

Philipsburg, MT

11.27

3

Brian Tanner

Arlee, MT

10.10

4

Robert Geene

Plains, MT

10.02

5

Jonathon Blanche

Deer Lodge, MT

9.23

 

DISCUS

 

 

1

Ryan Bumke

Arlee, MT

38.40

2

Michael Estes

Philipsburg, MT

34.49

3

Robert Geenen

Plains, MT

30.96

4

Brian Tanner

Arlee, MT

30.20

5

Jonathon Blanche

Deer Lodge, MT

25.42

 

JAVELIN

 

 

1

Michael Estes

Philipsburg, MT

50.08

2

Noah Madinger

Seeley Lake, MT

37.84

3

Andrew DeRosier

Drummond, MT

33.37

4

Robert Geenen

Plains, MT

30.02

 

LONG JUMP

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

5.77

2

Swift Moon

Plains, MT

5.23

3

Jesse Ehli

Hamilton, MT

5.10

4

Noah Madinger

Seeley Lake, MT

5.03

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Swift Moon

Plains, MT

11.27

 

HIGH JUMP

 

 

1

Andrew DeRosier

Drummond, MT

1.54

2

Joe Fisher

Browning, MT

1.42

 

POLE VAULT

 

 

1

J Schmitt

Helena, MT

3.35

2

Michael Estes

Philipsburg, MT

3.20

3

Andrew DeRosier

Drummond, MT

2.74

4

Jessie Rider

Helena, MT

2.74

5

Lukas Swanson

Corvallis, MT

2.43

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

DECATHLON

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

5191

2

Andrew DeRosier

Drummond, MT

3993

3

Noah Madinger

Seeley Lake, MT

3903





Young Mens

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

JoVon Fisher

Browning, MT

11.22

2

Brett Gaare

Great Falls, MT

11.45

 

110 M HURDLES

 

 

1

Eugen Graf

Bozeman, MT

16.50

 

200 M DASH

 

 

1

JoVon Fisher

Browning, MT

23.00

2

Brett Gaare

Great Falls, MT

23.84

3

Brett Winegar

Kalispell, MT

25.10

 

400 M DASH

 

 

1

Brett Gaare

Great Falls, MT

55.97

 

400 M HURDLES

 

 

 

800 M RUN

 

 

1

Kevin Clary

Kalispell, MT

2:02.84

2

Luke Marlatt

Seeley Lake, MT

2:36.42

 

1500 M RUN

 

 

1

Brett Winegar

Kalispell, MT

4:10.40

2

Rowdy Sargeson

Helena, MT

4:11.32

3

Lyle Weese

Dillon, MT

4:11.56

4

Claude Boiteen

Bigfork, MT

4:40.25

5

Josh Roberts

Missoula, MT

4:42.89

6

Luke Marlatt

Seeley Lake, MT

5:05.31

 

5000 M RUN

 

 

1

Ben Rush

Helena, MT

17:14.34

 

STEEPLECHASE

 

 

1

Kevin Clary

Kalispell, MT

6:27.63

2

Brett Winegar

Kalispell, MT

6:32.60

3

Rowdy Sargeson

Helena, MT

6:33.53

4

Claude Boiteau

Bigfork, MT

7:05.53

5

Luke Marlatt

Seeley Lake, MT

8:14.41

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Benjamin McKay

Polson, MT

14.70

2

Patrick Leary

Anaconda, MT

13.63

3

Chris Auchenbach

Seeley Lake, MT

11.79

 

DISCUS

 

 

1

Patrick Leary

Anaconda, MT

38.12

2

Benjamin McKay

Polson, MT

37.05

3

Robert Terrell

Plains, MT

34.95

4

Chris Auchenbach

Seeley Lake, MT

34.49

 

JAVELIN

 

 

1

Bobby Pollock

Missoula, MT

52.75

2

Robert Terrell

Plains, MT

46.60

3

Benjamin McKay

Polson, MT

40.97

4

Chris Auchenbach

Seeley Lake, MT

30.07

 

LONG JUMP

 

 

1

J.t. Schmidt

Helena, MT

R62R

 

TRIPLE JUMP

 

 

 

HIGH JUMP

 

 

1

Lyle Weese

Dillon, MT

R61R

2

Charles Lane

Helena, MT

R14R

 

POLE VAULT

 

 

1

Jake Maes

Helena, MT

3.65

2

Josh Maes

Helena, MT

3.35

3

Charles Lane

Helena, MT

3.04

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

BOZEMAN TRACK CLUB

Bozeman, MT

43.33

 

4 X 400 M RELAY

 

 

1

BOZEMAN TRACK CLUB

Bozeman, MT

3:22.60

 

4 X 800 M RELAY

 

 

 

DECATHLON