USATF Region XI Junior Olympics

June 21 1997

Bantam Boys

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Craig Dalton

Helena, MT

15.36

2

Carter Williams

Boise, ID

15.41

3

Ryan Ross

Kalispell, MT

15.96

4

Corey Peterson

Helena, MT

16.07

5

Corbin Duer

Meridian, ID

16.20

 

200 M DASH

 

 

1

Rocky Allen

Nampa, ID

31.21

2

Craig Dalton

Helena, MT

31.26

3

Carter Williams

Boise, ID

32.25

4

Corey Peterson

Helena, MT

33.26

5

Jared Bain

Kalispell, MT

33.64

6

Corbin Duer

Meridian, ID

33.66

7

Christopher Shipp

Billings, MT

37.11

 

400 M DASH

 

 

1

Rocky Allen

Nampa, ID

1:10.89

2

Ryan Ross

Kalispell, MT

1:16.38

3

Jared Bain

Kalispell, MT

1:17.72

4

Brett Graybeal

Hall, MT

1:20.30

5

Barry Bighorn

Brockton, MT

1:27.16

 

800 M RUN

 

 

1

Ryan Ross

Kalispell, MT

3:02.93

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Christopher Shipp

Billings, MT

5.30

2

Trey Davis

Idaho Falls, ID

2.83

 

LONG JUMP

 

 

1

Craig Dalton

Helena, MT

3.71

2

Corbin Duer

Meridian, ID

3.70

3

Corey Peterson

Helena, MT

3.30

4

Brett Graybeal

Hall, MT

2.82

 

HIGH JUMP

 

 

1

Brett Graybeal

Hall, MT

1.01

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 





Midget Boys

 

 

80 M HURDLES

City

Time/Dist

1

Brandon Carr

Middleton, ID

16.34

2

Nick McCarvel

Helena, MT

16.35

3

Tanner Sekavec

Billings, MT

17.00

4

Tyler Graybeal

Hall, MT

17.07

 

100 M DASH

 

 

1

Joe Karr

East Helena, MT

14.50

2

Brandon Carr

Middleton, ID

14.86

3

Nathan Bain

Kalispell, MT

15.03

4

Tyler McCabe

Deer Lodge, MT

15.42

5

Taylor Hansen

,

15.49

6

Tanner Sekavec

Billings, MT

15.65

 

200 M DASH

 

 

1

Nathan Bain

Kalispell, MT

29.61

2

Brandon Carr

Middleton, ID

30.06

3

Ross Loeffler

Bigfork, MT

30.16

4

Phillip Bettis

Nampa, ID

31.78

5

Taylor Hansen

Deer Lodge, MT

31.79

6

Tanner Sekavec

Billings, MT

32.93

7

Michael Edwards

Bigfork, MT

35.12

 

400 M DASH

 

 

1

Joe Karr

East Helena, MT

1:08.87

2

Ross Loeffler

Bigfork, MT

1:12.49

3

Tyler McCabe

Deer Lodge, MT

1:13.25

4

Phillip Bettis

Nampa, ID

1:18.13

5

Nick McCarvel

Helena, MT

1:18.53

 

800 M RUN

 

 

1

Bryan Rodie

Boise, ID

2:36.36

2

Jesse Christian

Deer Lodge, MT

2:59.40

 

1500 M RUN

 

 

1

Bryan Rodie

Boise, ID

5:10.1

2

Scott Flatlip

Pryor, MT

6:23.1

3

Shay Logan

Plains, MT

6:47.2

 

3000 M RUN

 

 

1

Bryan Rodie

 

12:29.45

 

1500 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Christopher Aude

Billings, MT

8.41

2

Beau French

Paradise, MT

8.26

3

Taylor Davis

Idaho Falls, ID

6.39

 

DISCUS

 

 

1

Christopher Aude

Billings, MT

22.48

2

Beau French

Paradise, MT

19.57

3

Taylor Davis

Idaho Falls, ID

15.20

 

LONG JUMP

 

 

1

Joe Karr

East Helena, MT

4.49

2

Michael Edwards

Bigfork, MT

3.51

3

Jesse Christian

Deer Lodge, MT

3.36

4

Shay Logan

Plains, MT

3.08

 

HIGH JUMP

 

 

1

Tyler Graybeal

Hall, MT

1.21

2

Ross Loeffler

Bigfork, MT

1.16

3

Danny Oberweiser

Deer Lodge, MT

1.16

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

DEER LODGE TC

Deer Lodge, MT

1:04.00

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 





Youth Boys

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Matthew Erickson

Caldwell, ID

12.66

2

Zach Brown

Boise, ID

12.80

3

Zachariah Lorenz

Kalsipell, MT

13.54

4

Ryan Elliott

Custer, MT

13.63

 

100 M HURDLES

 

 

1

Anthony Meriwether

Boise, ID

16.36

2

Andrew DesRosier

Drummond, MT

18.74

 

200 M DASH

 

 

1

Matthew Erickson

Caldwell, ID

25.12

2

Zach Brown

Boise, ID

25.50

3

Zachariah Lorenz

Kalsipell, MT

27.79

 

200 M HURDLES

 

 

1

Anthony Meriwether

Boise, ID

28.67

2

Andrew DesRosier

Drummond, MT

31.03

 

400 M DASH

 

 

1

Marcus Johnston

Bigfork, MT

1:02.51

 

800 M RUN

 

 

1

Marcus Johnston

Bigfork, MT

2:24.29

 

1500 M RUN

 

 

1

Matthew Flatlip

Pryor, MT

5:47.5

 

3000 M RUN

 

 

1

John Errett

Hamilton, MT

11:18.11

2

Matthew Flatlip

Pryor, MT

12:29.45

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

 

DISCUS

 

 

 

JAVELIN

 

 

1

Andrew DesRosier

Drummond, MT

31.41

 

LONG JUMP

 

 

1

Matthew Erickson

Caldwell, ID

5.08

2

Marcus Johnston

Bigfork, MT

4.73

3

Zachariah Lorenz

Kalsipell, MT

4.68

4

Anthony Meriwether

Boise, ID

4.40

5

Ryan Elliott

Custer, MT

3.96

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Marcus Johnston

Bigfork, MT

9.83

 

HIGH JUMP

 

 

1

Andrew DesRosier

Drummond, MT

1.52

2

Anthony Meriwether

Boise, ID

1.52

3

Ryan Elliott

Custer, MT

1.32

 

POLE VAULT

 

 

1

Zach Brown

Boise, ID

2.75

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 





Intermediate Boys

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Jack Keithley

Caldwell, ID

11.98

2

JoVon Fisher

Browning, MT

12.01

3

Tyler Peterson

Helena, MT

12.11

4

Brad Christensen

Rigby, ID

12.18

5

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

12.21

 

110 M HURDLES

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

17.51

 

200 M DASH

 

 

1

JoVon Fisher

Browning, MT

24.32

2

Jack Keithley

Caldwell, ID

24.33

3

Tyler Peterson

Helena, MT

24.68

4

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

25.16

 

400 M DASH

 

 

1

Jack Keithley

Caldwell, ID

58.10

 

400 M HURDLES

 

 

 

800 M RUN

 

 

1

Joseph Fisher

Browning, MT

2:35.72

 

1500 M RUN

 

 

1

Phillip Navarro

Deer Lodge, MT

4:37.83

2

Joseph Fisher

Browning, MT

5:08.73

 

3000 M RUN

 

 

 

STEEPLECHASE

 

 

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Allen Czerwinski

Thompson Falls, MT

13.78

2

Patrick Leary

Anaconda, MT

13.13

3

Billy Battaiola

Whitehall, MT

11.08

4

J. T. Schmitt

Clancy, MT

9.99

 

DISCUS

 

 

1

Billy Battaiola

Whitehall, MT

38.24

2

Patrick Leary

Anaconda, MT

36.54

 

JAVELIN

 

 

1

Allen Czerwinski

Thompson Falls, MT

47.82

2

J. T. Schmitt

Clancy, MT

34.67

 

LONG JUMP

 

 

1

Bobby Clark

Seeley Lake, MT

6.02

2

Tyler Peterson

Helena, MT

5.83

3

Alex Boggs

Potomic, MT

5.82

4

J. T. Schmitt

Clancy, MT

4.92

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Alex Boggs

Potomic, MT

11.83

2

Conner Wesley

Boise, ID

11.77

 

HIGH JUMP

 

 

1

Conner Wesley

Boise, ID

1.67

 

POLE VAULT

 

 

1

Brad Christensen

Rigby, ID

3.66

2

Brandon Lewis

Boise, ID

3.50

3

J. T. Schmitt

Clancy, MT

3.36

4

Conner Wesley

Boise, ID

3.36

5

Josh Maes

Helena, MT

3.20

 

4 X 100 M RELAY

 

 

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY

 

 





Young Men

 

 

100 M DASH

City

Time/Dist

1

Marcus Christoffersen

Homedale, ID

11.25

2

Brett Gaare

Great Falls, MT

12.36

3

Jared Calking

Boise, ID

12.48

 

110 M HURDLES

 

 

1

Matt Thompson

Middleton, ID

15.83

2

Alan Carlson

Plains, MT

17.06

 

200 M DASH

 

 

1

Marcus Christoffersen

Homedale, ID

22.42

2

Brett Gaare

Great Falls, MT

24.88

3

Alan Carlson

Plains, MT

25.43

4

Brad Baertsch

Helena, MT

25.51

 

400 M DASH

 

 

1

Marcus Christoffersen

Homedale, ID

51.27

2

Brian Gorman

Nampa, ID

55.36

3

Brett Gaare

Great Falls, MT

57.68

 

400 M HURDLES

 

 

1

Alan Carlson

Plains, MT

1:01.62

 

800 M RUN

 

 

1

Kranz Chris

 

2:04.90

2

Tyler Sekavec

Billings, MT

2:08.33

3

Greg Darrow

Boise, ID

2:12.49

 

1500 M RUN

 

 

1

Chris Kranz

Boise, ID

4:24.72

2

Greg Darrow

Boise, ID

4:37.48

3

James Bighorn

Brockton, MT

6:01.74

 

5000 M RUN

 

 

1

Jed Berle

Idaho Falls, ID

16:22.93

 

STEEPLECHASE

 

 

1

Chris Kranz

Boise, ID

6:13.70

 

3000 M RACE WALK

 

 

 

SHOT PUT

 

 

1

Isaiah Womack

Rigby, ID

14.79

2

Robert Terrell

Plains, MT

11.00

3

Chris Auchenbach

Seeley Lake, MT

10.93

 

DISCUS

 

 

1

Robert Terrell

Plains, MT

32.85

2

Chris Auchenbach

Seeley Lake, MT

31.26

 

JAVELIN

 

 

1

Kelly Rogers

Great Falls, MT

55.23

2

Robert Terrell

Plains, MT

45.61

 

TRIPLE JUMP

 

 

1

Davin Williams

Boise, ID

14.04

2

Matt Thompson

Middleton, ID

12.41

3

Brian Bettis

Nampa, ID

12.08

4

Brad Baertsch

Helena, MT

10.46

 

HIGH JUMP

 

 

1

Davin Williams

Boise, ID

1.90

2

Matt Thompson

Middleton, ID

1.72

 

POLE VAULT

 

 

1

Sean Chuma

Boise, ID

4.11

2

Casey Hayes

Helena, MT

3.96

3

Donny Ramer

Helena, MT

3.96

4

Brian Gorman

Nampa, ID

3.81

5

Justin Ivie

Boise, ID

3.66

6

Jared Calking

Boise, ID

3.66

7

Brad Baertsch

Helena, MT

3.20

8

Andrew McClellan

Rigby, ID

3.20

 

4 X 100 M RELAY

 

 

1

TEAM IDAHO

Nampa, ID

44.57

 

4 X 400 M RELAY

 

 

 

4 X 800 M RELAY