Licensed to Butte High School Hy-Tek's Meet Manager 7/7/2003 06:55 PM
2003 USA Track & Field Junior Olympics
6/26/2003 to 6/28/2003
Region XI Championships Butte, Montana Results

 
 
Triathlon, Pentathlon, Heptathlon, Decathlon
Name      Year      Team      Finals      Wind      Points
 
Triathlon: #1 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
        1 Sullivan, Gabriella Unattached 42.42 NWI

Triathlon: #3 High Jump Bantam Girls Triathlon
        1 Sullivan, Gabriella Unattached 0.71m 2-04.00

Triathlon: #2 Shot Put Bantam Girls Triathlon
        1 Sullivan, Gabriella Unattached 2.96m 9-08.50 83

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 3:07.67 297
        2 Lock, Victoria Team Idaho 3:08.50 290

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 16.00 NWI 685
        2 Lock, Victoria Team Idaho 20.10 NWI 275

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 1.37m 4-06.00 481
        2 Lock, Victoria Team Idaho 0.91m 2-11.75 77

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 3.58m NWI 11-09.00 216
        2 Lock, Victoria Team Idaho 2.59m NWI 8-06.00 45

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 5.88m 19-03.50 264
        2 Lock, Victoria Team Idaho 3.03m 9-11.25 87

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
        1 Sullivan, Sabina Unattached 3:07.60 298

Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
        1 Sullivan, Sabina Unattached 22.30 NWI 126

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
        1 Sullivan, Sabina Unattached 1.27m 4-02.00 379

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
        1 Sullivan, Sabina Unattached 3.12m NWI 10-03.00 128

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
        1 Sullivan, Sabina Unattached 8.47m 27-09.50 430

Heptathlon: #4 200 Meter Dash Intermediate Girls Heptathlon
        1 Goodbody, Jaynie Team Idaho 26.20 NWI 759
        2 Perner, Megan Team Idaho 28.80 NWI 551

Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
        1 Goodbody, Jaynie Team Idaho 2:30.77 683
        2 Perner, Megan Team Idaho 2:56.22 401

Heptathlon: #1 100 Meter Hurdles Intermediate Girls Heptathlon
        1 Perner, Megan Team Idaho 15.30 NWI 772
        2 Goodbody, Jaynie Team Idaho 16.60 NWI 615

Heptathlon: #2 High Jump Intermediate Girls Heptathlon
        1 Perner, Megan Team Idaho 1.55m 5-01.00 678
        2 Goodbody, Jaynie Team Idaho 1.45m 4-09.00 566

Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
        1 Perner, Megan Team Idaho 4.92m NWI 16-01.75 538
        2 Goodbody, Jaynie Team Idaho 4.80m NWI 15-09.00 506

Heptathlon: #3 Shot Put Intermediate Girls Heptathlon
        1 Goodbody, Jaynie Team Idaho 10.17m 33-04.50 541
        2 Perner, Megan Team Idaho 7.87m 25-10.00 391

Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
        1 Goodbody, Jaynie Team Idaho 29.87m 98-00 474
        2 Perner, Megan Team Idaho 19.33m 63-05 276

Triathlon: #1 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
        1 Kirkpatrick, Chris Team Idaho 1:46.10

Triathlon: #3 High Jump Bantam Boys Triathlon
        1 Kirkpatrick, Chris Team Idaho 1.07m 3-06.00 116

Triathlon: #2 Shot Put Bantam Boys Triathlon
        1 Kirkpatrick, Chris Team Idaho 6.70m 21-11.75 290

Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
        1 Hamilton, Josh Missoula Track C 6:11.39 220
        2 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 6:11.60 219
        3 Mohl, Jeffrey Unattached 6:16.84 200
        4 Forson, Brandon Unattached 8:14.00

Outdoor Pentathlon: #1 110 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 15.00 NWI 821
        2 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 15.80 NWI 728
        3 Hamilton, Josh Missoula Track C 18.34 NWI 470
        4 Forson, Brandon Unattached 20.03 NWI 328

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 1.37m 4-06.00 297
        2 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 1.22m 4-00.00 200
        3 Hamilton, Josh Missoula Track C 1.10m 3-07.25 131
        4 Forson, Brandon Unattached 0.96m 3-01.75 63

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 3.67m NWI 12-00.50 155
        2 Hamilton, Josh Missoula Track C 3.38m NWI 11-01.25 114
        3 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 3.36m NWI 11-00.25 111
        4 Forson, Brandon Unattached 2.92m NWI 9-07.00 57

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
        1 Hamilton, Josh Missoula Track C 7.20m 23-07.50 319
        2 Mohl, Jeffrey Unattached 7.07m 23-02.50 311
        3 Forson, Brandon Unattached 6.51m 21-04.25 279
        4 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 6.00m 19-08.25 249

Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
        1 McClane, Kevin Unattached 5:24.70 426

Outdoor Pentathlon: #1 110 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
        1 McClane, Kevin Unattached 20.60 NWI 286

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
        1 McClane, Kevin Unattached 1.42m 4-07.75 331

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
        1 McClane, Kevin Unattached 4.22m NWI 13-10.25 242

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
        1 McClane, Kevin Unattached 9.55m 31-04.00 459

Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 12.00 NWI 605
        2 Beery, Stephen Unattached 12.10 NWI 586
        3 Allen, Rocky Team Idaho 12.20 NWI 567

Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 54.90 597
        2 Allen, Rocky Team Idaho 56.30 542
        3 Beery, Stephen Unattached 56.80 523

Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
        1 Allen, Rocky Team Idaho 5:08.55 511
        2 Beery, Stephen Unattached 5:20.50 447
        3 Hurd, Michael Unattached 5:53.30 292

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 17.00 NWI 599
        2 Beery, Stephen Unattached 18.60 NWI 447
        3 Allen, Rocky Team Idaho 19.50 NWI 370

Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
        1 Allen, Rocky Team Idaho 1.78m 5-10.00 610
        2 Beery, Stephen Unattached 1.62m 5-03.75 480
        2 Hurd, Michael Unattached 1.62m 5-03.75 480

Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
        1 Allen, Rocky Team Idaho 3.96m 12-11.75 606
        2 Hurd, Michael Unattached 3.20m 10-06.00 406
        3 Beery, Stephen Unattached 2.89m 9-05.75 331

Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 5.64m NWI 18-06.00 510
        2 Beery, Stephen Unattached 5.59m NWI 18-04.25 500
        3 Allen, Rocky Team Idaho 5.56m NWI 18-03.00 494

Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 10.90m 35-09.25 540
        2 Allen, Rocky Team Idaho 9.17m 30-01.00 436
        3 Beery, Stephen Unattached 8.64m 28-04.25 404

Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 29.28m 96-01 450
        2 Allen, Rocky Team Idaho 26.73m 87-08 401
        3 Beery, Stephen Unattached 22.64m 74-03 322

Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
        1 Hurd, Michael Unattached 30.70m 100-09 309
        2 Beery, Stephen Unattached 26.80m 87-11 254
        3 Allen, Rocky Team Idaho 26.29m 86-03 247

Decathlon: #1 100 Meter Dash Young Men Decathlon
        1 Crear, Bobby Team Idaho 11.00 NWI 808
        2 Bettis, Phillip Team Idaho 11.10 NWI 786
        3 Pabst, Kevin Team Idaho 11.50 NWI 703

Decathlon: #5 400 Meter Dash Young Men Decathlon
        1 Pabst, Kevin Team Idaho 50.40 790
        2 Crear, Bobby Team Idaho 51.50 741
        3 Bettis, Phillip Team Idaho 54.10 630

Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
        1 Pabst, Kevin Team Idaho 4:54.20 594
        2 Crear, Bobby Team Idaho 5:11.45 496
        3 Bettis, Phillip Team Idaho 5:36.00 370

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
        1 Bettis, Phillip Team Idaho 15.20 NWI 797
        2 Pabst, Kevin Team Idaho 15.70 NWI 740
        3 Crear, Bobby Team Idaho 16.40 NWI 662

Decathlon: #4 High Jump Young Men Decathlon
        1 Bettis, Phillip Team Idaho 1.78m 5-10.00 610
        2 Pabst, Kevin Team Idaho 1.73m 5-08.00 569
        3 Crear, Bobby Team Idaho 1.67m 5-05.75 520

Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
        1 Bettis, Phillip Team Idaho 4.11m 13-05.75 648
        2 Pabst, Kevin Team Idaho 3.35m 10-11.75 444
        3 Crear, Bobby Team Idaho 2.90m 9-06.25 333

Decathlon: #2 Long Jump Young Men Decathlon
        1 Bettis, Phillip Team Idaho 6.35m NWI 20-10.00 664
        2 Pabst, Kevin Team Idaho 6.15m NWI 20-02.25 619
        3 Crear, Bobby Team Idaho 5.64m NWI 18-06.00 510

Decathlon: #3 Shot Put Young Men Decathlon
        1 Crear, Bobby Team Idaho 12.31m 40-04.75 625
        2 Bettis, Phillip Team Idaho 11.19m 36-08.50 557
        3 Pabst, Kevin Team Idaho 10.20m 33-05.75 498

Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
        1 Crear, Bobby Team Idaho 31.20m 102-04 488
        2 Bettis, Phillip Team Idaho 30.32m 99-06 471
        3 Pabst, Kevin Team Idaho 26.48m 86-10 396

Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
        1 Bettis, Phillip Team Idaho 36.58m 120-00 393
        2 Pabst, Kevin Team Idaho 33.20m 108-11 344
        3 Crear, Bobby Team Idaho 29.28m 96-01 289

 
Events
Name      Year      Team      Finals      Wind      Points
 
100 Meter Dash Bantam Girls
        1 Kelley, Breanne Unattached 16.08 NWI
        2 Richardson, Shayla Unattached 17.10 16.72 NWI
        3 Townes, Tamira Highland Track C 17.30 17.88 NWI
        4 McLaughlin, Ashton Helena Track Clu 17.94 NWI
        5 Townes, Tiara Highland Track C 18.30 18.62 NWI
        6 Robinson, Brianna Unattached 18.50 18.92 NWI
        7 Lock, Emma Team Idaho 19.40 19.11 NWI

200 Meter Dash Bantam Girls
        1 Kelley, Breanne Unattached 33.51 NWI
        2 Richardson, Shayla Unattached 34.10 34.35 NWI
        3 Townes, Tamira Highland Track C 43.40 36.71 NWI
        4 McLaughlin, Ashton Helena Track Clu 38.23 NWI
        5 Townes, Tiara Highland Track C 41.30 38.86 NWI

400 Meter Dash Bantam Girls
        1 Bonner, Ingrid Missoula Track C 1:23.30 1:17.95
        2 Lock, Brittany Team Idaho 1:31.00 1:26.38
        3 McLaughlin, Ashton Helena Track Clu 1:31.46
        4 Lock, Emma Team Idaho 1:35.80 1:37.16
        5 Mohl, Samantha Unattached 1:42.00 1:43.24

800 Meter Run Bantam Girls
        1 Bonner, Ingrid Missoula Track C 3:09.50 2:59.00
        2 Madplume, Lynn Two Dot Track C 3:01.00
        3 Lock, Brittany Team Idaho 3:16.80 3:06.00

1500 Meter Run Bantam Girls
        1 Madplume, Lynn Two Dot Track C 6:31.41

4x100 Meter Relay Bantam Girls
        1 Unattached 'A' 1:15.28
            1) Mohl, Samantha 2) Sullivan, Gabriella

High Jump Bantam Girls
        1 Richardson, Shayla Unattached 1.11m 3-10.00 1.16m
        2 Kelley, Breanne Unattached 3-08.00 1.11m
        3 Mangum, April Unattached 1.01m 3-06.00 1.06m
        4 Robinson, Brianna Unattached 0.96m 3-02.00 0.96m
        5 Lock, Brittany Team Idaho 0.90m 3-00.00 0.91m

Long Jump Bantam Girls
        1 Mangum, April Unattached 2.84m 2.74m NWI 9-00.00
        2 Mohl, Samantha Unattached 2.56m 2.73m NWI 8-11.50
        3 Robinson, Brianna Unattached 2.31m 2.50m NWI 8-02.50

Shot Put 6 lb. Bantam Girls
        1 Bonner, Ingrid Missoula Track C 5.68m 6.03m 19-09.50
        2 Sullivan, Gabriella Unattached 3.35m 3.70m 12-01.75
        3 Lock, Emma Team Idaho 1.94m 1.78m 5-10.25

Javelin Throw 300g Bantam Girls
        1 Madplume, Lynn Two Dot Track C 9.16m 30-01
        2 Sullivan, Gabriella Unattached 6.09m 4.93m 16-02

100 Meter Dash Midget Girls
        1 Engelhardt, Jordan Team Idaho 14.10 14.73 NWI
        2 Graham, Melanie Unattached 14.70 15.21 NWI
        3 Blackstock, Kaydi Team Idaho 14.97 15.23 NWI
        4 Goodman, LeeAnna Team Idaho 15.50 15.36 NWI
        5 Eisenbeiss, Ali Team Idaho 14.80 15.45 NWI
        6 Murphy, Steph Unattached 15.50 NWI
        7 Janney, Elsa Butte Track Clu 15.00 15.53 NWI

200 Meter Dash Midget Girls
        1 Blackstock, Kaydi Team Idaho 30.17 31.64 NWI
        2 Eisenbeiss, Ali Team Idaho 32.50 32.46 NWI
        3 Janney, Elsa Butte Track Clu 31.70 32.62 NWI
        4 Bertleson, Karina Team Idaho 33.44 32.84 NWI
        5 Goodman, LeeAnna Team Idaho 33.20 33.19 NWI

400 Meter Dash Midget Girls
        1 Engelhardt, Jordan Team Idaho 1:07.80 1:09.31
        2 Eisenbeiss, Ali Team Idaho 1:14.80 1:14.10
        3 Janney, Elsa Butte Track Clu 1:13.80 1:14.51
        4 Redcrow, Christa Unattached 1:18.49
        5 Johnston, Kyllie Unattached 1:16.20 1:20.07

800 Meter Run Midget Girls
        1 Clark, Coriann Unattached 2:46.60
        2 Redcrow, Christa Unattached 2:48.00
        3 Johnston, Kyllie Unattached 2:56.90 2:56.60
        4 Lock, Victoria Team Idaho 3:11.70 3:00.00

1500 Meter Run Midget Girls
        1 Archambault, Marci Unattached 5:45.00 5:52.58
        2 Engelhardt, Jordan Team Idaho 5:38.00 6:02.07

1500 Meter Race Walk Midget Girls
        1 Goings, Misty Two Dot Track C 10:54.30

80 Meter Hurdles Midget Girls
        1 Clark, Coriann Unattached 16.72 NWI
        2 Cole, Kellie Bozeman Track Cl 16.70 16.95 NWI
        3 Redcrow, Christa Unattached 17.26 NWI
        4 Bertleson, Karina Team Idaho 16.90 18.69 NWI

High Jump Midget Girls
        1 Brunel, Kaycee Team Idaho 1.32m 1.39m 4-06.75
        2 Clark, Coriann Unattached 1.27m 4-02.00
        3 Cole, Kellie Bozeman Track Cl 1.27m 1.22m 4-00.00
        4 Graham, Melanie Unattached 1.27m 1.16m 3-09.50
        5 Butorovich, Hannah Butte Track Clu J1.16m 3-09.50
        6 Kelley, Jaris Unattached J1.16m 3-09.50
        7 Bertleson, Karina Team Idaho 1.11m 1.11m 3-07.75
        8 Lock, Victoria Team Idaho 0.90m 0.96m 3-01.75

Long Jump Midget Girls
        1 Blackstock, Kaydi Team Idaho 4.01m 13-00.00 NWI 3.96m
        2 Graham, Melanie Unattached 4.03m 12-09.00 NWI 3.88m
        3 Brunel, Kaycee Team Idaho 3.58m 11-07.50 NWI 3.54m
        4 Butorovich, Hannah Butte Track Clu 10-11.50 NWI 3.34m
        5 Goodman, LeeAnna Team Idaho 3.09m 10-11.00 NWI 3.32m

Shot Put 6 lb. Midget Girls
        1 Cole, Kellie Bozeman Track Cl 8.50m 8.11m 26-07.25
        2 Murphy, Steph Unattached 6.82m 22-04.50
        3 Kelley, Jaris Unattached 6.71m 22-00.25
        4 Brunel, Kaycee Team Idaho 6.07m 6.36m 20-10.50
        5 Havlovick, Loni Unattached 6.48m 6.05m 19-10.25

Discus Throw 1kg Midget Girls
        1 Murphy, Steph Unattached 52-10 16.10m
        2 Havlovick, Loni Unattached 14.27m 33-06 10.21m

Javelin Throw 300g Midget Girls
        1 Kelley, Jaris Unattached 21.80m 71-06

100 Meter Dash Youth Girls
        1 Haseman, Whitney Helena Track Clu 13.20 13.45 NWI
        2 Covington, Alyssa Team Idaho 13.90 13.65 NWI
        3 Brigggeman, Molly Unattached 13.90 14.03 NWI

200 Meter Dash Youth Girls
        1 Haseman, Whitney Helena Track Clu 27.70 27.04 NWI
        2 Covington, Alyssa Team Idaho 29.19 27.90 NWI

400 Meter Dash Youth Girls
        1 Connolly, Christina Team Idaho 1:05.00 1:05.98

800 Meter Run Youth Girls
        1 Kreitinger, Joanna Unattached 2:36.00 2:41.56

1500 Meter Run Youth Girls
        1 Gempler, Karleigh Team Idaho 5:40.00 5:17.70
        2 Kreitinger, Joanna Unattached 5:28.50 5:18.12
        3 Day Chief, Alicia Two Dot Track C 5:43.56

3000 Meter Run Youth Girls
        1 Gempler, Karleigh Team Idaho 11:01.00 10:42.00
        2 Day Chief, Alicia Two Dot Track C 12:39.52

100 Meter Hurdles Youth Girls
        1 Hager, Emily Unattached 22.64 19.14 NWI

High Jump Youth Girls
        1 Allen, Kenzie Unattached 1.39m 4-05.00 1.34m

Pole Vault Youth Girls
        1 Connolly, Christina Team Idaho 2.13m 7-06.00 2.28m
        2 Heiple, KayDee Unattached 2.13m 6-06.00 1.98m

Long Jump Youth Girls
        1 Covington, Alyssa Team Idaho 4.49m 4.67m NWI 15-04.00
        2 Haseman, Whitney Helena Track Clu 4.40m 4.29m NWI 14-01.00
        3 Allen, Kenzie Unattached 4.39m 4.24m NWI 13-11.00

Triple Jump Youth Girls
        1 Allen, Kenzie Unattached 9.27m 9.41m NWI 30-10.50
        2 Kreitinger, Joanna Unattached 9.67m 9.38m NWI 30-09.25
        3 Haseman, Whitney Helena Track Clu 9.09m 8.92m NWI 29-03.25

Shot Put 6 lb. Youth Girls
        1 Lohof, Christine Unattached 9.75m 8.83m 28-11.75
        2 Sullivan, Sabina Unattached 8.53m 8.68m 28-05.75
        3 Kain, Tasia Unattached 8.83m 8.58m 28-01.75

Discus Throw 1kg Youth Girls
        1 Kain, Tasia Unattached 24.38m 85-06 26.06m
        2 Sullivan, Sabina Unattached 24.07m 81-07 24.86m

Javelin Throw 600g Youth Girls
        1 McClane, Katy Unattached 14.42m 22.07m 72-05
        2 Sullivan, Sabina Unattached 22.25m 19.80m 64-11

100 Meter Dash Intermediate Girls
        1 Goodman, Lindsey Team Idaho 13.03 13.19 NWI
        2 Olds, Kallie Unattached 13.30 13.44 NWI
        3 Hill, Sarah Team Idaho 13.70 13.74 NWI
        4 Flandro, Elissa Team Idaho 14.20 14.14 NWI
        5 Beaudry, Haley Ann Unattached 13.90 14.46 NWI

200 Meter Dash Intermediate Girls
        1 Goodman, Lindsey Team Idaho 27.20 27.05 NWI
        2 Martin, Arielle Team Idaho 27.30 27.45 NWI
        3 Olds, Kallie Unattached 27.50 27.97 NWI
        4 Hill, Sarah Team Idaho 28.10 28.12 NWI
        5 Flandro, Elissa Team Idaho 28.80 29.14 NWI

400 Meter Dash Intermediate Girls
        1 Martin, Arielle Team Idaho 1:01.20 1:03.00
        2 Olds, Kallie Unattached 1:02.10 1:03.02
        3 Flandro, Elissa Team Idaho 1:04.40 1:04.83

100 Meter Hurdles Intermediate Girls
        1 Perner, Megan Team Idaho 14.87 15.84 NWI
        2 Beaudry, Haley Ann Unattached 19.60 20.26 NWI

High Jump Intermediate Girls
        1 Perner, Megan Team Idaho 1.63m 5-00.00 1.52m
        2 Beaudry, Haley Ann Unattached 1.47m 4-08.00 1.42m

Pole Vault Intermediate Girls
        1 Bertleson, Annelise Team Idaho 3.50m 3.35m 10-11.75
        2 Perner, Megan Team Idaho 3.37m 3.05m 10-00.00
        2 Heiple, Kari Unattached 3.25m 3.05m 10-00.00
        4 Martin, Kimberly Sidney Track Clu 2.59m 2.74m 8-11.75
        5 Martin, Kayla Unattached 2.59m 8-06.00
        6 Greeley, Sarah Team Idaho 2.13m 2.13m 6-11.75

Long Jump Intermediate Girls
        1 Goodman, Lindsey Team Idaho 4.69m 5.00m NWI 16-05.00

Triple Jump Intermediate Girls
        1 Eamon, Katie Team Idaho 10.73m 10.84m NWI 35-06.75
        2 Martin, Arielle Team Idaho 9.82m 9.25m NWI 30-04.25

Shot Put 4kg Intermediate Girls
        1 Davidson, Patricia Unattached 9.18m 8.33m 27-04.00
        2 Butorovich, Sarah Butte Track Clu 7.05m 23-01.75

Discus Throw 1kg Intermediate Girls
        1 Butorovich, Sarah Butte Track Clu 92-11 28.32m
        2 Davidson, Patricia Unattached 27.45m 79-07 24.25m

Javelin Throw 600g Intermediate Girls
        1 Lear, Allesha Unattached 30.14m 25.22m 82-09
        2 Davidson, Patricia Unattached 19.40m 18.19m 59-08
        3 Eamon, Katie Team Idaho 20.21m 17.48m 57-04

100 Meter Dash Young Women
        1 McLaughlin, Alexa Helena Track Clu 12.63 13.29 NWI
        2 Cooper, Julia Bozeman Track Cl 13.39 NWI

200 Meter Dash Young Women
        1 McLaughlin, Alexa Helena Track Clu 26.80 27.13 NWI
        2 Cooper, Julia Bozeman Track Cl 27.23 NWI

400 Meter Dash Young Women
        1 McLaughlin, Alexa Helena Track Clu 1:00.00 1:00.98

800 Meter Run Young Women
        1 Simmons, Bekah Team Idaho 2:30.00 2:58.00

1500 Meter Run Young Women
        1 Hopewell, Ariel Team Idaho 5:54.55
        2 Simmons, Bekah Team Idaho 5:30.00 6:13.12

3000 Meter Run Young Women
        1 Hopewell, Ariel Team Idaho 12:38.70

100 Meter Hurdles Young Women
        1 Molloy, Caitlin Unattached 16.10 17.54 NWI
        2 Snead, Anna Team Idaho 17.40 18.69 NWI

Pole Vault Young Women
        1 Tayllor, Ashley Unattached 3.42m 3.35m 10-11.75
        2 Schimpf, Alina Unattached 3.35m J3.35m 10-11.75
        3 Dobbs, Lisa Unattached 2.74m 2.90m 9-06.25
        4 Snead, Anna Team Idaho 1.98m 2.29m 7-06.00

Shot Put 4kg Young Women
        1 Bryant, Candice Team Idaho 12.80m 11.92m 39-01.25
        2 Anderson, Teddi Unattached 13.36m 11.39m 37-04.50
        3 Allen, Emma Unattached 10.38m 34-00.75
        4 Dellwo, Cassie Unattached 11.04m 10.31m 33-10.00
        5 Hambley, Misti Unattached 10.65m 9.98m 32-09.00

Discus Throw 1kg Young Women
        1 Bryant, Candice Team Idaho 35.99m 113-06 34.59m
        2 Anderson, Teddi Unattached 38.86m 110-01 33.55m
        3 Hambley, Misti Unattached 36.06m 109-00 33.22m
        4 Dellwo, Cassie Unattached 34.51m 108-00 32.91m

Javelin Throw 600g Young Women
        1 Allen, Emma Unattached 31.39m 25.54m 83-09
        2 Bryant, Candice Team Idaho 30.09m 20.03m 65-08

100 Meter Dash Bantam Boys
        1 McCarthy, Cody Team Idaho 14.50 14.74 NWI
        2 Inman, Jacob Team Idaho 15.50 15.54 NWI
        3 Kirkpatrick, Chris Team Idaho 15.80 15.81 NWI
        4 Dennehy, Jake Butte Track Clu 17.00 16.70 NWI
        5 Heiple, Kyle Unattached 17.97 NWI

200 Meter Dash Bantam Boys
        1 McCarthy, Cody Team Idaho 30.08 30.18 NWI
        2 Inman, Jacob Team Idaho 32.80 31.87 NWI
        3 Morris, Levi Missoula Track C 33.70 35.32 NWI
        4 Brown, Duncan Unattached 48.12 NWI

400 Meter Dash Bantam Boys
        1 McCarthy, Cody Team Idaho 1:08.00 1:06.37
        2 Morris, Levi Missoula Track C 1:17.00 1:18.74
        3 Brown, Duncan Unattached 1:38.86

800 Meter Run Bantam Boys
        1 Mad Plume, Wkyatt Two Dot Track C 3:16.38

1500 Meter Run Bantam Boys
        1 Mad Plume, Wkyatt Two Dot Track C 6:05.27

High Jump Bantam Boys
        1 Morris, Levi Missoula Track C 1.11m 3-04.00 1.01m
        2 Janzen, Camron Unattached 0.97m 3-00.00 0.91m
        3 Heiple, Kyle Unattached 2-08.00 0.81m

Long Jump Bantam Boys
        1 Inman, Jacob Team Idaho 3.51m 3.38m NWI 11-01.25
        2 Dennehy, Jake Butte Track Clu 3.00m 3.06m NWI 10-00.50
        3 Heiple, Kyle Unattached 2.76m NWI 9-00.75

Shot Put 6 lb. Bantam Boys
        1 Kirkpatrick, Chris Team Idaho 6.95m 6.31m 20-08.50
        2 Janzen, Camron Unattached 4.47m 4.45m 14-07.25
        3 Butorovich, Nick Butte Track Clu 4.40m 14-05.25

Javelin Throw 300g Bantam Boys
        1 Janzen, Camron Unattached 23.79m 23.83m 78-02
        2 Mad Plume, Wkyatt Two Dot Track C 17.48m 57-04

100 Meter Dash Midget Boys
        1 Obrigewitch, Issac Unattached 14.00 13.85 NWI
        2 Covington, Kasen Team Idaho 15.10 14.70 NWI
        2 Wilson-Harris, Nickolas Highland Track C 14.30 14.70 NWI
        4 Allen, Weston Unattached 14.60 15.43 NWI

200 Meter Dash Midget Boys
        1 Obrigewitch, Issac Unattached 29.30 28.69 NWI
        2 Wilson-Harris, Nickolas Highland Track C 31.80 29.60 NWI
        3 Allen, Weston Unattached 31.40 32.87 NWI

400 Meter Dash Midget Boys
        1 Hoing, Chase Unattached 1:11.00 1:13.53
        2 Hamilton, Josh Missoula Track C 1:15.00 1:23.62

800 Meter Run Midget Boys
        1 Surynt, Alec Highland Track C 2:23.30 2:27.51
        2 Lamoreaux, Cotton Unattached 3:00.00 3:25.64

1500 Meter Run Midget Boys
        1 Surynt, Alec Highland Track C 5:04.10 5:02.37
        2 Hoing, Chase Unattached 5:19.00 5:18.18
        3 Day Chief, Cody Two Dot Track C 5:39.29
        4 Noctor, Greg Butte Track Clu 5:59.70 5:52.17
        5 Hamilton, Josh Missoula Track C 6:10.00 6:20.47

3000 Meter Run Midget Boys
        1 Surynt, Alec Highland Track C 12:39.30 11:41.60
        2 Day Chief, Cody Two Dot Track C 12:29.50
        3 Noctor, Greg Butte Track Clu 14:25.00 13:47.00

80 Meter Hurdles Midget Boys
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 14.10 15.14 NWI
        2 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 16.10 16.20 NWI
        3 Cheff, Mickey Unattached 16.28 NWI
        4 Ryan, Timothy Unattached 16.38 NWI

High Jump Midget Boys
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 1.39m 4-08.00 1.42m
        2 Cheff, Mickey Unattached 4-06.00 1.37m
        3 Hamilton, Josh Missoula Track C 1.06m 3-06.00 1.06m

Long Jump Midget Boys
        1 Obrigewitch, Issac Unattached 4.50m 4.39m NWI 14-05.00
        2 Covington, Kasen Team Idaho 3.68m 4.14m NWI 13-07.00
        3 Cheff, Mickey Unattached 4.12m NWI 13-06.25
        4 Hoing, Chase Unattached 3.88m 3.32m NWI 10-10.75

Shot Put 6 lb. Midget Boys
        1 Cheff, Toby Unattached 7.21m 23-08.00
        2 Forson, Brandon Unattached 6.44m 6.81m 22-04.25
        3 Kelley, Randy Unattached 5.82m 19-01.25

Discus Throw 1kg Midget Boys
        1 Kelley, Randy Unattached 40-09 12.42m

Javelin Throw 300g Midget Boys
        1 Mohl, Jeffrey Unattached 33.62m 32.64m 107-01
        2 Cheff, Toby Unattached 20.60m 67-07
        3 Skelton, Shawn Bozeman Track Cl 19.34m 16.18m 53-01

100 Meter Dash Youth Boys
        1 King, Henry Unattached 12.30 12.50 NWI
        1 Grammens, Kyle Unattached 12.15 12.50 NWI
        3 Mulkey, Matthew Missoula Track C 12.52 12.96 NWI
        4 Zur, Yehuda Team Idaho 13.44 13.52 NWI
        5 Todd, Travis Unattached 15.80 13.65 NWI

200 Meter Dash Youth Boys
        1 King, Henry Unattached 25.60 25.37 NWI
        2 Grammens, Kyle Unattached 25.80 25.93 NWI
        3 Moles, Nicholas Unattached 2:27.00 27.29 NWI
        4 Windham, Jeremy Unattached 28.13 NWI
        5 Zur, Yehuda Team Idaho 28.66 28.14 NWI

400 Meter Dash Youth Boys
        1 Blackstock, Bernard Team Idaho 59.10 58.81
        2 Moles, Nicholas Unattached 59.90 1:03.44
        3 Hornung, Kenny Unattached 1:06.90 1:05.22
        4 Bonner, Zachary Missoula Track C 1:05.25 1:07.21

800 Meter Run Youth Boys
        1 Damberger, Ryan Unattached 2:20.90 2:23.67
        2 Giles, Jordan Unattached 2:28.60 2:27.18
        3 Robinson, Sean Unattached 2:32.00 2:33.73

1500 Meter Run Youth Boys
        1 Casey, Patrick Unattached 4:54.30 5:04.59
        2 Hamilton, Daniel Missoula Track C 5:14.00 5:09.23
        3 Hornung, Kenny Unattached 5:24.50 5:22.03

100 Meter Hurdles Youth Boys
        1 Polkow, Logan Unattached 15.70 15.75 NWI
        2 Churchill, Philip Unattached 16.13 NWI
        3 Giles, Jordan Unattached 18.00 18.49 NWI
        4 Kelley, Ryan Unattached 18.73 NWI
        5 Windham, Jeremy Unattached 19.60 NWI
        6 Robinson, Sean Unattached 18.80 19.87 NWI

200 Meter Hurdles Youth Boys
        1 Polkow, Logan Unattached 29.00 28.94 NWI
        2 Blackstock, Bernard Team Idaho 32.10 30.21 NWI
        3 Giles, Jordan Unattached 30.60 32.23 NWI
        4 Polkow, Lucas Unattached 34.00 35.11 NWI

High Jump Youth Boys
        1 McLaughlin, James Unattached 1.60m 1.58m 5-02.25
        2 Barta, Josh Unattached 1.57m J1.58m 5-02.25
        3 Polkow, Logan Unattached 1.52m 1.52m 4-11.75
        4 Moles, Nicholas Unattached 1.52m 1.46m 4-09.50
        5 Casey, Patrick Unattached 1.37m 1.37m 4-06.00
        6 Trimbo, Bryan Unattached 1.62m 1.32m 4-04.00

Pole Vault Youth Boys
        1 Kelley, Ryan Unattached 2.59m 2.44m 8-00.00
        -- Robinson, Sean Unattached 2.13m NH

Long Jump Youth Boys
        1 Windham, Jeremy Unattached 4.74m NWI 15-06.75
        2 Grammens, Kyle Unattached 4.97m 4.51m NWI 14-09.75
        3 Barta, Josh Unattached 4.39m 4.21m NWI 13-09.75
        4 Polkow, Lucas Unattached 4.57m 4.13m NWI 13-06.75
        5 Trimbo, Bryan Unattached 4.74m 4.00m NWI 13-01.50

Triple Jump Youth Boys
        1 Zur, Yehuda Team Idaho 10.79m 10.84m NWI 35-06.75
        2 Windham, Jeremy Unattached 9.82m NWI 32-02.75
        3 Damberger, Ryan Unattached 9.60m 9.61m NWI 31-06.50
        4 McLaughlin, James Unattached 9.90m 9.00m NWI 29-06.50
        5 Polkow, Lucas Unattached 9.44m 8.96m NWI 29-04.75
        6 Trimbo, Bryan Unattached 9.14m 8.74m NWI 28-08.25

Shot Put 4kg Youth Boys
        1 Cole, James Bozeman Track Cl 10.59m 11.88m 38-11.75
        2 McClane, Kevin Unattached 9.28m 9.65m 31-08.00
        3 Hornung, Kenny Unattached 9.23m 9.51m 31-02.50
        4 Moles, Nicholas Unattached 9.03m 9.30m 30-06.25
        5 Day Chief, Matthew Two Dot Track C 7.85m 25-09.25
        6 Janzen, Kurtis Unattached 6.82m 7.32m 24-00.25
        7 Kirkpatrick, Brad Team Idaho 6.78m 7.24m 23-09.00

Discus Throw 1kg Youth Boys
        1 Cole, James Bozeman Track Cl 33.88m 107-11 32.89m
        2 Day Chief, Matthew Two Dot Track C 83-04 25.40m
        3 Kirkpatrick, Brad Team Idaho 23.45m 77-07 23.64m
        4 Janzen, Kurtis Unattached 23.16m 75-00 22.86m
        5 Havlovick, Alex Unattached 20.44m 74-09 22.78m
        6 McLaughlin, James Unattached 22.86m 73-08 22.45m

Javelin Throw 600g Youth Boys
        1 McClane, Kevin Unattached 30.70m 32.89m 107-11
        2 Cole, James Bozeman Track Cl 31.08m 32.58m 106-11
        3 McLaughlin, James Unattached 27.43m 24.27m 79-07
        4 Janzen, Kurtis Unattached 25.24m 23.29m 76-05
        5 Kirkpatrick, Brad Team Idaho 23.08m 18.09m 59-04

100 Meter Dash Intermediate Boys
        1 Berardinelli, Seth Unattached 11.50 11.40 NWI
        2 Hurd, Michael Unattached 10.80 11.79 NWI
        3 Robertson, Eric Team Idaho 12.20 12.00 NWI
        4 Monk, Paul Unattached 11.82 12.03 NWI
        5 Mahoney, Chris Team Idaho 11.90 12.20 NWI
        6 Reynolds, Jason Butte Track Clu 12.20 12.49 NWI
        7 Dwyer, David Butte Track Clu 12.00 13.00 NWI
        8 Meidinger, Justin Unattached 13.20 NWI
        9 Hartz, John Butte Track Clu 13.30 13.39 NWI

200 Meter Dash Intermediate Boys
        1 Berardinelli, Seth Unattached 23.10 23.34 NWI
        2 Robertson, Eric Team Idaho 24.30 24.55 NWI
        3 Nielson, Rob Team Idaho 24.20 24.88 NWI
        4 Reynolds, Jason Butte Track Clu 25.30 25.63 NWI
        5 Beery, Stephen Unattached 25.30 26.21 NWI
        6 Dwyer, David Butte Track Clu 26.10 26.99 NWI
        7 Meidinger, Justin Unattached 27.06 NWI

400 Meter Dash Intermediate Boys
        1 Bleken, Adam Unattached 56.00 53.71
        2 Monk, Paul Unattached 55.71 56.05

800 Meter Run Intermediate Boys
        1 Haseman, Brian Helena Track Clu 2:20.00 2:17.59
        2 Nielson, Rob Team Idaho 2:26.50 2:18.02
        3 Laden, Kade Unattached 2:21.24

1500 Meter Run Intermediate Boys
        1 Haseman, Brian Helena Track Clu 4:46.00 4:48.33
        2 Petterborg, Phillip Team Idaho 5:02.00 5:02.20
        3 Skelton, Brent Bozeman Track Cl 5:10.10 5:12.74

3000 Meter Run Intermediate Boys
        1 Haseman, Brian Helena Track Clu 10:59.00 10:14.83
        2 Skelton, Brent Bozeman Track Cl 11:28.70 11:51.40

110 Meter Hurdles Intermediate Boys
        1 Hurd, Michael Unattached 14.90 16.91 NWI
        2 Beery, Stephen Unattached 16.90 18.39 NWI

400 Meter Hurdles Intermediate Boys
        1 Beery, Stephen Unattached 1:03.00 1:03.84
        2 Petterborg, Phillip Team Idaho 1:19.00 1:16.43

High Jump Intermediate Boys
        1 Hicks, Chris Unattached 1.90m 1.88m 6-02.00
        2 Bleken, Adam Unattached 1.82m 1.78m 5-10.00
        3 Duer, Corbin Team Idaho 1.67m J1.78m 5-10.00
        4 Hartz, John Butte Track Clu 1.42m 1.41m 4-07.50

Pole Vault Intermediate Boys
        1 Allen, Rocky Team Idaho 4.08m 3.81m 12-06.00
        2 Duer, Corbin Team Idaho 3.04m 3.35m 10-11.75
        3 Anderson, Wil Team Idaho 3.04m 3.20m 10-06.00
        4 Andersen, Josh Unattached 3.05m 10-00.00
        5 Beery, Stephen Unattached 2.74m 2.90m 9-06.25
        6 DeBoo, Brandon Unattached 2.59m 2.59m 8-06.00
        7 Dawson, Ken Team Idaho 2.13m 6-11.75

Long Jump Intermediate Boys
        1 Mahoney, Chris Team Idaho 6.29m 5.91m NWI 19-04.75
        2 Bleken, Adam Unattached 5.66m 5.65m NWI 18-06.50
        3 Duer, Corbin Team Idaho 5.34m 5.28m NWI 17-04.00
        4 Monk, Paul Unattached 5.68m 5.21m NWI 17-01.25
        5 Laden, Kade Unattached 4.71m NWI 15-05.50
        6 Hartz, John Butte Track Clu 4.63m 4.67m NWI 15-04.00

Triple Jump Intermediate Boys
        1 Hicks, Chris Unattached 12.72m 13.04m NWI 42-09.50
        2 Mahoney, Chris Team Idaho 11.91m 12.14m NWI 39-10.00
        3 Duer, Corbin Team Idaho 11.62m 11.72m NWI 38-05.50

Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
        1 Borjas, Harley Unattached 10.66m 9.55m 31-04.00
        2 Nordberg, Thomas Team Idaho 7.12m 6.81m 22-04.25

Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
        1 Eckerson, Pat Highland Track C 128-09 39.24m
        2 King, Taylor Unattached 35.78m 118-11 36.24m
        3 Borjas, Harley Unattached 39.62m 118-06 36.11m
        4 Kelley, Rob Unattached 84-03 25.67m
        5 Meidinger, Justin Unattached 78-02 23.82m
        6 Nordberg, Thomas Team Idaho 19.55m 59-07 18.16m
        7 Barnes, Caleb Team Idaho 18.41m 58-10 17.93m

Javelin Throw 800g Intermediate Boys
        1 Borjas, Harley Unattached 33.83m 37.99m 124-08
        2 Kelley, Rob Unattached 27.80m 91-02
        3 Barnes, Caleb Team Idaho 16.73m 19.04m 62-06
        4 Nordberg, Thomas Team Idaho 18.16m 15.79m 51-10

100 Meter Dash Young Men
        1 Henning, Cody Bozeman Track Cl 10.70 11.06 NWI
        2 Crear, Bobby Team Idaho 11.20 11.20 NWI
        3 Smithee, AJ Team Idaho 11.81 12.02 NWI
        4 Trafelet, Jeff Unattached 11.80 12.41 NWI
        5 Desousa, Anthony Team Idaho 11.90 13.10 NWI

200 Meter Dash Young Men
        1 Henning, Cody Bozeman Track Cl 22.30 22.57 NWI
        1 Skattum, Brian Bozeman Track Cl 22.40 22.57 NWI
        3 Crear, Bobby Team Idaho 21.98 22.67 NWI
        4 Trafelet, Jeff Unattached 24.80 25.45 NWI
        5 Smithee, AJ Team Idaho 24.77 25.57 NWI

400 Meter Dash Young Men
        1 Schmasow, Matt Unattached 51.15
        1 Hawker, Evan Team Idaho 52.40 51.15

800 Meter Run Young Men
        1 Helgath, Matthew Whitefish 1:56.14 2:00.14
        2 Woods, Ben Team Idaho 2:05.70 2:05.58
        3 Usrey, Brian Team Idaho 2:19.00 2:16.30

1500 Meter Run Young Men
        1 Duede, Jacob Unattached 4:39.30 4:36.62

5000 Meter Run Young Men
        1 Usrey, Brian Team Idaho 19:33.00 21:06.93

110 Meter Hurdles Young Men
        1 Mapp, Andrew Team Idaho 14.90 15.21 NWI
        2 Allen, Jaxon Bozeman Track Cl 15.80 16.38 NWI
        3 Desousa, Anthony Team Idaho 17.30 17.68 NWI

400 Meter Hurdles Young Men
        1 Pabst, Kevin Team Idaho 59.00 57.20
        2 Desousa, Anthony Team Idaho 1:08.90 1:07.34

4x100 Meter Relay Young Men
        1 Bozeman Track Club 'A' 44.42
            1) Henning, Cody 2) Skattum, Brian

4x400 Meter Relay Young Men
        1 Team Idaho 'A' 3:27.32
            1) Pabst, Kevin 2) Mapp, Andrew
            3) Crear, Bobby 4) Hawker, Evan
        2 Bozeman Track Club 'B' 3:27.65
            1) Henning, Cody 2) Skattum, Brian

Pole Vault Young Men
        1 Furey, Brian Unattached 4.11m 4.11m 13-05.75
        2 Owen, Brett Unattached 3.51m 11-06.25
        3 Spain, Brock Bozeman Track Cl 3.65m 3.35m 10-11.75
        3 Trafelet, Jeff Unattached 3.35m 3.35m 10-11.75
        3 Umbaugh, Jim Bozeman Track Cl 3.96m 3.35m 10-11.75
        -- Owen, Kevin Unattached 3.96m NH

Long Jump Young Men
        1 Smithee, AJ Team Idaho 6.08m 6.25m NWI 20-06.25
        2 Mapp, Andrew Team Idaho 6.17m 6.10m NWI 20-00.25
        3 Skattum, Brian Bozeman Track Cl 6.22m 6.05m NWI 19-10.25
        4 Gempler, Colby Team Idaho 5.80m 5.62m NWI 18-05.25

Triple Jump Young Men
        1 Smithee, AJ Team Idaho 12.70m 12.62m NWI 41-05.00
        2 Gempler, Colby Team Idaho 12.01m 12.21m NWI 40-00.75

Shot Put 12 lb. Young Men
        1 Corneliusen, Blake Unattached 16.25m 14.32m 46-11.75
        2 Swanson, Travis Unattached 14.27m 12.28m 40-03.50
        3 Eamon, Kyler Team Idaho 12.98m 11.81m 38-09.00

Discus Throw 1.6kg Young Men
        1 Corneliusen, Blake Unattached 51.28m 155-00 47.24m
        2 Swanson, Travis Unattached 42.62m 128-10 39.26m
        3 Eamon, Kyler Team Idaho 39.62m 126-00 38.40m

Javelin Throw 800g Young Men
        1 Eamon, Kyler Team Idaho 33.83m 34.07m 111-09