Junior Olympics Cross Country 1998

Boys

BOYS Bantam

Hometown

Place

Time

Eric Belford

Sunburst

1

12:42.7

Jesse DesRosier

Browning

2

12:57.71

Terran Guardipee

Browning

3

13:00.88

Bryan Morgan

Browning

4

14:04.11

Charles Fick

Billings

5

14:22.38

John Davis

Browning

6

14:42.13

Shawn Skelton

Bozeman

7

16:12.4

Douglas Osborne

Browning

8

16:39.75

Glen Ricker

Wolf Point

9

16:40.14

Wyatt DeVries

Roberts

10

17:11.00

Jeffrey Horn

Browning

11

19:42.39

BOYS Midget

 

   

   

Phillip DeCelles

Dodson

1

16:23.14

Isaiah Webber

Browning

2

16:57.32

Christopher Andre

Billings

3

17:18.38

Julien Pates

Billings

4

17:27.45

Logan Gordon

E.Glacier

5

17:28.24

Christopher Gobert

Browning

6

17:35.92

Colter DeVries

Roberts

7

18:19.62

Paul Warren

Dodson

8

18:33.99

Jazz Gervais

Browning

9

18:53.60

Brent Skelton

Bozeman

10

20:12.02

Ray Ironcloud

Wolf Point

11

28:51.00

BOYS Youth

   

   

   

Stephen Flink

Missoula

1

14:03.47

John Ricardi

Gardiner

2

14:55.11

Wesley Main

Harlem

3

15:12.12

Craig Steward

Plains

4

15:30.89

Seth I. Alt

Bozeman

5

15:38.99

Kendall Seli

Plains

6

15:40.59

Levi Clampitt

Glasgow

7

16:12.29

Kevin Langhus

Big Timber

8

16:28.91

Tyge DeVries

Roberts

9

16:36.78

Ian Cox

Billings

10

17:32.18

Tytus Old Elk

St. Xavier

11

17:57.90

Davor Danevski

Bozeman

12

18:26.57

James Hillner

Big Timber

13

19:40.72

BOYS Inter.

   

   

   

Eddie Heider

Whitefish

1

17:16.18

Leif Zimmerman

Bozeman

2

17:18.22

Dylan Bedow

Bozeman

3

17:54.38

Shawn Fellon

Billings

4

18:03.62

Michael Crowe

Butte

5

18:21.79

Richie Pemberton

Belgrade

6

18:25.20

Kyle Raining Bird

Harlem

7

19:05.27

Bryce Roche

Bozeman

8

19:23.44

Nathan Park

Bozeman

9

19:40.11

Henry (Hank)Brockie

Hays

10

19:42.23

Matt Winkle

Great Falls

11

20:49.64

Zachary Wilson

Lamedeer

12

20:59.01

Young Men

   

   

   

Casey J. Jermyn

Plains

1

15:43.13

David Vidal

Kalispell

2

16:00.22

Kevin Clary

Kalispell

3

16:24.31

Seth Watkins

Flathead

4

16:.30.03

Vance Twitchell

Helena

5

16:36.66

Michael LaForest

Lolo

6

16:37.75

Nolan Taylor

Great Falls

7

16:52.84

Joshua Ricardi

Gardiner

8

17:02.79

Kelly Fulton

Billings

9

17:22.20

Kelly Bonner

Billings

10

17:25.79

Jeremiah Dirnberger

Bozeman

11

18:03.05

Scott Broadway

Bozeman

12

18:19.55

Eric Devine

Livingston

13

18:27.04

Nick Towner

Belgrade

14

18:31.18

Henry Wicks

Livingston

15

18:31.61

Louis Maurer

Bozeman

16

18:32.26

Steve Hickman

Bozeman

17

18:39.50

Jason Goodell

Bozeman

18

18:44.02

Delbert White

Livingston

19

18:56.75

Jesse Jermyn

Plains

20

19:08.48

Donovan Archambault

Harlem

21

19:35.07

Jeremy Hanson

?

22

19:58.29

       
Girls

GIRLS Bantam

Hometown

Place

 Time

Kirsten Tilleman

Bozeman

1

12:41.18

Rhysa Huston

Billings

2

14:39.10

Angel Ricker

Wolf Point

3

16:18.97

Ispitaki LaFromboise

Browning

DNF

GIRLS Midget

   

   

   

Kathryn Postlethwait

Great Falls

1

17:50.15

Mellie Park

Bozeman

2

19:02.78

Taylor Moorman

Glasgow

3

20:11.41

Terainne Edmo

Browning

4

30:56.00

GIRLS YOUTH

   

   

   

Rikka Strong

Great Falls

1

16:37.40

Jennifer Keville

Great Falls

2

16:37.88

Kisa Kron

Livingston

3

17:11.68

Megan Keville

Great Falls

4

17:19.91

Sara Aspinwall

Great Falls

5

18:00.07

Catherine Forzley

Great Falls

6

18:42.67

Rose Heider

Whitefish

7

18:59.55

Stephanie Kirkpatrick

Dillon

8

20:46.71

GIRLS INTER.

   

   

   

Jillian Brough

Havre

1

20:53.57

Kristina Trygstad

?

2

21:10.52

Claire Anderson

Whitefish

3

21:19.77

Amber Roche

Bozeman

4

21:47.88

Lois Ricardi

Gardiner

5

21:57.53

Laura Huston

Billings

6

21:57.73

Stephanie Ridgway

Billings

7

21:57.89

Mackenzie Sherburn

E. Glacier

8

22:46.97

Stevie Gore

Lewistown

9

22:49.81

Jenna Baltrusch

Havre

10

22:53.92

Kelsey Miller

Harlowton

11

23:03.49

Tera Hert

Belgrade

12

23:15.99

Molly Bell

Billings

13

23:44.91

Jenny Peterson

Havre

14

28:08.58

Young Women

   

   

   

Joy Ricardi

Gardiner

1

21:02.58

Jill McKiernan

Livingston

2

21:05.82

Heidi Robertson

Great Falls

3

22:10.67

Emily Baker

Belgrade

4

22:38.88

Colleen Knudson

Harlowton

5

23:59.81